Bardzo często jakość uzyskanych powierzchni przy wykorzystaniu tynku cementowo-wapiennego jest niezadawalająca. Powierzchnie nie są wystarczająco gładkie. W konsekwencji wiąże się to z dodatkowym nakładem finansowym oraz pracy – szpachlowaniem wygładzającym. Dlatego obecnie coraz większą popularnością wśród wykonawców i inwestorów cieszą się tynki gipsowe.
Produkt, który nie tylko ma szerokie zastosowanie, ale co ważniejsze pozwala uzyskać doskonały efekt już przy pierwszej aplikacji – gładką powierzchnię ściany, którą można następnie malować, tapetować czy układać glazurę.
A ponieważ wygląd ścian rzutuje na całe oblicze mieszkania, biura czy domu, to warto jest zadbać o ich doskonały wygląd. Tak aby ściany stanowiły element dekoracyjny same w sobie.
Cechy tynku gipsowego
Decydując się na zakup tynku gipsowego należy sprawdzić jego wydajność. Ważne są także: elastyczność, łatwość rozprowadzania i zacierania, przyczepność do podłoża, paroprzepuszczalność, wysoka twardość powierzchni końcowej.
Cechy jakimi tynk gipsowy się charakteryzuje mają przełożenie między innymi na komfort mieszkania. Oto jeden z przykładów: w momencie działania wysokiej temperatury gips dzięki swoim naturalnym właściwościom powoduje uwalnianie się pary wodnej, która tworzy przeciwogniową osłonę. Inny przykład: ściany pokryte tynkiem gipsowym mają mały współczynnik przenikania ciepła, co wiąże się z oszczędnością kosztów ogrzewania.
Wybór wśród tynków gipsowych jest ogromny. Niedawno w sklepach pojawił się nowy tynk gipsowy NIDA Supra L – lekki maszynowy tynk przeznaczony do wykonywania jednowarstwowych powłok tynkarskich ścian i stropów wewnątrz budynków. Idealnie nadaje się pod podłoża betonowe, ceramiczne, silikatowe oraz z betonu komórkowego.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na sposób przygotowania produktu do użycia, okres jego przydatności oraz właściwości jakimi się charakteryzuje. Tylko właściwie wybrany tynk zapewni nam gładkie powierzchnie na wiele lat.