Własny staw na działce sprawia, że nabiera ona sielskiego charakteru, a roślinność wodna i ryby będą cieszyć nasze oczy i łagodzić stres po całym dniu pracy. Staw jest bardzo atrakcyjnym miejscem w ogrodzie, więc należy go zaprojektować tak, aby był widoczny z pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu – być może uda się wykorzystać warunki naturalne, co pozwoli nam zaoszczędzić pracy przy wykopach. Staw na działce możemy założyć na 2 sposoby. Pierwszy i najprostszy, to zakup gotowego stawu z tworzywa sztucznego. Zaletą takiego rozwiązania jest skrócony czas przygotowania do użytkowania, natomiast minusem są wysokie koszty dużych zbiorników i konieczność wykonania wykopu dostosowanego do kształtu plastikowej niecki. Drugi sposób to wykonać staw z betonu.

Obniża to koszty i pozwala dowolnie ukształtować jego powierzchnię. Okupione jest to jednak sporą ilością pracy i czasu – oprócz czasu poświęconego na budowę trzeba odczekać min. 3-4 tyg, aż beton zwiąże.

Jak sadzić roślinność
W stawach ze szczelnym podłożem rośliny sadzimy w pojemnikach. Bez problemu można kupić ażurowe pojemniki o dowolnych wielkościach. Sadzenie roślin w takich pojemnikach jest niezwykle wygodne, ponieważ pozwala na swobodne przestawianie roślin, a także zabieranie na zimę roślin wrażliwych na mróz. Aby jednak mieć możliwość swobodnego przestawiania roślin musimy uwzględnić na etapie budowy wykonanie stopni i schodków w naszym stawie.