Usuwanie starych tapet

Niektóre tapety, jak np. tapety z włókna szklanego można wielokrotnie malować. Tapety papierowe musimy raczej usunąć, jeśli chcemy pomalować ścianę lub tapetować ją od nowa.

Tapetę usuwamy za pomocą szpachelki uważając, by nie porysować ściany. Możemy zwilżyć powierzchnię, dzięki czemu płaty papieru łatwiej będą odchodzić. Po usunięciu tapety, dokładnie oczyśćmy ścianę z kleju do tapet.

Jeżeli podczas usuwania tapety porysowaliśmy ścianę, musimy wyrównać te nierówności za pomocą gładzi i szpachlówki. Następnie na ścianę nakładamy farbę gruntującą w kolorze dopasowanym do farby nawierzchniowej, najlepiej jeśli pochodzi ona z tej samej rodziny farb. Na całą ścianę nanosimy dwie warstwy farby nawierzchniowej w docelowym kolorze. Grunt możemy położyć również wtedy, gdy planujemy przyklejenie nowej tapety. Dzięki temu klej lepiej będzie się trzymał powierzchni.

Usuwanie plam po dymie tytoniowym

Palenie nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, ale także na pomieszczenie, w którym przebywamy z papierosem. Nieestetyczne żółte plamy na ścianach nie zakryje zwykła powłoka farby nawierzchniowej. Plamy będą ?wychodziły?, szpecąc nasze wyremontowane pomieszczenia.

Aby usunąć raz na zawsze plamy po papierosach, ścianę należy przemyć specjalnym preparatem do usuwania osadów z dymu papierosowego. Preparaty takie dostępne są we wszystkich sklepach z chemią budowlaną czy marketach budowlanych. Po czasie, w którym preparat zadziała ? informację o tym znajdziemy na opakowaniu ? ścianę spłukujemy wodą.

Po wyschnięciu ściany możemy nakładać farbę podkładową. Po wyschnięciu gruntu, malujemy ściany dwiema warstwami, między którymi oczywiście stosujemy przerwę.