Jak pokazują badania jesteśmy jednym z najdłużej śpiących narodów, właśnie dlatego części sypialnej musimy poświęcić dużo czasu, zarówno w trakcie projektowania domu, jak również późniejszego dekorowania tego pomieszczenia. Sypialnia musi pozwalać na spokojny sen, bardzo potrzebny do rozpoczęcia kolejnego, pełnego wrażeń dnia. Wybierając projekt domu trzeba pamiętać aby sprawdzić jak usytuowane są sypialnie. Weź pod uwagę kilka rzeczy.

Oddzielona strefa nocna pomoże mieć prywatność nawet jeżeli w domu są goście. W domach dwupoziomowych i z poddaszem użytkowym najczęściej strefa dzienna położona jest się na dole, a część nocna na górze co, gwarantuje komfort wszystkim mieszkańcom. W domach parterowych polecanym sposobem jest oddzielenie strefy przeznaczonej na noc korytarzykiem z uchylnym drzwiczkami. Sypialnia powinna być w miarę duża, jeżeli ma być dla dwóch osób, musi mieć co najmniej 16 m2, a gdy dołożyć garderobę lub miejsce na szafę – 20 m2. W takiej sypialni może stanąć wygodne łóżko, garderoba lub szafa i jeszcze będzie miejsce, aby bez problemu poruszać się po pokoju. Wygodnie jest również zaplanować dodatkową łazienkę bezpośrednio połączoną z sypialnią.

Równie ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w sypialni. Do podkreślenia specyfiki pokoju najlepiej użyć ciepłego i nieco przytłumionego światła. Można zamontować sufit podwieszany i tam wbudować oświetlenie ? źródło światła zostanie osłonięte, a odbicie skierowane będzie na boki.