Coraz częściej projekty domów sugerują nam montaż ogrzewania podłogowego. Jest ono połączone z pompą ciepła (energooszczędne domy jednorodzinne) bądź z instalacją tradycyjnego centralnego ogrzewania.
Rozwiązanie to coraz częściej wykorzystywane jest przez osoby decydujące się na nowoczesne domy. Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przede wszystkim przez wzgląd na jego niski koszt, prosty montaż, a także dlatego, że nie wpływa na wystrój wnętrza.
Architekt przygotowujący nasze projekty domów, powinien jak najwcześniej dowiedzieć się o planach montażu ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo ważne, gdyż plany domów muszą być odpowiednio przystosowane, szczególnie jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe.
Architekt adaptujący musi dokonać zmiany w projekcie, która dotyczy przede wszystkim wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych. Zmiana wysokości pomieszczeń spowodowana jest zastosowaniem grubej wylewki, która jest wymagana przez wodne ogrzewanie podłogowe. Zmian architektonicznych nie wymaga za to elektryczne ogrzewanie podłogowe, jednak i o tym warto poinformować architekta.