Projekty domów to nie tylko domy jednorodzinne. Dostępna jest duża baza projektów budynków gospodarczych, które później można zaadaptować na cele mieszkalne. Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, wymaga to jednak załatwienia paru istotnych formalności. Jeśli ich nie przeprowadzimy, adaptacja budynku gospodarczego potraktowana będzie, jak samowola budowlana.
Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny to dosyć złożona procedura. Aby tego dokonać konieczne będzie dopełnienie kilku formalności, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę.
Budynki gospodarcze zazwyczaj wspomagają przydomową działalnością gospodarczą lub służą gospodarstwom rolnym. Ich przeznaczenie zależy w dużej mierze od rozmiaru. Mniejsze projekty budynków gospodarczych świetnie sprawdzą się jako schowek lub magazyn, zwłaszcza, gdy takiego pomieszczenia nie ma w domu. Jeśli budynek gospodarczy jest duży, często powstaje w nim pomieszczenie handlowo ? usługowe.
Jest wiele powodów, dla których budynek gospodarczy bywa przerabiany na pomieszczenie mieszkalne. Jeśli budynek jest położony stosunkowo blisko naszego domu, możemy w nim urządzić miejsce, w którym będą mogli nocować nasze goście. Możemy tam też urządzić pokój nastolatka ? w takim pomieszczeniu dziecko zazna nieco więcej prywatności i będzie się czuło samodzielne.
Adaptacja budynku gospodarczego
Jeśli chcemy tego dokonać, powinniśmy rozpocząć od zapoznania się z tym, co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to ważne, gdyż może się okazać, że na danym terenie nie może stać budynek pełniący funkcji mieszkalnej.
Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje w naszej gminie. Niestety, dzieje się tak bardzo często. W takiej sytuacji musimy udać się do gminy, gdzie złożymy wniosek o wydanie warunków zabudowy. Pamiętajmy, że we wniosku muszą być wyszczególnione wszystkie zmiany, jakie są konieczne, by zmienić funkcję budynku z pomieszczenia gospodarczego na budynek mieszkalny.
Gdy zaznajomimy się już z warunkami zabudowy, następnym krokiem powinno być przygotowanie projektu uwzględniającego wszystkie zmiany w budynku. Projekt domu powinien być sporządzony przez uprawionego architekta. Konieczna będzie wcześniejsza inwentaryzacja budynku gospodarczego (lub jego części, której przeznaczenie ma być zmienione). Nie obędzie się również bez ekspertyzy technicznej poszczególnych elementów budynku i całej konstrukcji.