Własny dom to marzenie wielu rodzin. Jednak niewiele stać na taki wydatek. Niezależnie czy do m kupujemy czy budujemy, kosztuje on majątek. Nie ma też zbyt dużej różnicy w cenie domu kupionego z drugiej ręki i zbudowanego od podstaw. Jednak budowa domu to inwestycja, która wymaga od właściciela dużego zaangażowania. Ponadto, aby przystąpić do budowy domu należy zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia. Dlatego też potrzebne jest właścicielowi samozaparcie i cierpliwość. Pierwszym krokiem jest zakup działki pod budowę, zapoznając się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy.

Jeśli natomiast teren nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy należy złożyć wniosek do wydziału architektury urzędu gminy o wydanie warunków zabudowy terenu. Sfinalizowania transakcji zakupu działki następuje w formie aktu notarialnego. Kiedy już mamy kupioną działkę, należy kompletować kolejne dokumenty do pozwolenia na budowę. Są to projekt budowlany i dokumenty formalno-prawne: mapa do celów projektowych na którą czeka się dwa tygodnie, badania geologiczne, zapewnienia dostawy i odbioru mediów, zaświadczenia o dostępie działki do drogi publicznej.

Należy zadbać o przyłącza i postarać się o warunki techniczne przyłączenia mediów, udając się do zakładu energetycznego, wodno-kanalizacyjnego czy gazowni. Dokument, który określa miejsce i sposób przyłączenia mediów to jest projekt techniczny.