Zdrowie- AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Jak mówi stare przysłowie w zdrowym ciele zdrowy duch! Aby to zdrowe ciało posiadać należy przede wszystkim dobrze i mądrze się odżywiać oraz być aktywnym fizycznie. Na szczęście ludzie coraz bardziej mają świadomość że aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję, i przedłuża nam życie w zdrowiu i witalności.

Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom , takim jak otyłość, choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca.
Aktywność fizyczna i jej skutki w organiźmie są porównywalne do unikania palenia papierosów.
Ćwiczenia fizyczne to same zalety o pomagają one i mają wpływa na:

obniżają ciśnienia krwi – U LUDZI Z NADCIŚNIENIEM
obniżają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych,
chronią przed osteoporozą,
zwiększają ilość masy kostnej
redukują tłuszczową masy ciała
wpływają na wzrost cholesterolu tzw. „dobry cholesterol, redukcję zawartości w osoczu małych gęstych LDL (tzw. „zły cholesterol”),
poprawiają tolerancji glukozy, wzrasta wrażliwość tkanek na insulinę (obniżają ryzyko cukrzycy),
poprawiają samopoczucie I WITALNOŚĆ.
Osoby, regularnie uprawiające sport i aktywne fizycznie są o połowę mniej narażone na choroby serca i układu krążenia. Również otyli ćwicząc z każdym dniem zmniejszają ryzyko zachorowania. Brak ruchu i ćwiczeń jest czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę, dlatego w ulotkach w poradni diabetycznej obok wskazówek i diety zawsze znajdziesz porady aby być aktywnym fizycznie , a jeżeli coś stoi na przeszkodzie w uprawianiu sportu, proponuje się długie spacery !