Ocieplanie domów metodą lekką mokrą jest często przeprowadzane za pomocą wełny lub styropianu. Na ogół decyzja dotycząca wyboru materiału należy do inwestora i projektanta domu. Jest ona podejmowana głównie w oparciu o względy techniczne ? równie jeśli chodzi o konstrukcję domu i jego lokalizację. W kwestiach dotyczących ewentualnej dodatkowej ochrony akustycznej lub przeciwpożarowej najlepiej jest poradzić się projektanta ? jeśli jest kompetentny, z pewnością odpowie nam na te pytania.

Częścią projektu domu zazwyczaj jest projekt ocieplenia ścian zewnętrznych. Z pewnością znajdziemy tam informację na temat zalecanego materiału do izolacji. Jeśli zastosujemy się do niej, z pewnością unikniemy ewentualnych błędów podczas prac ociepleniowych, które mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy, zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z dwóch wymienionych materiałów jest lepszy. Bardzo dużo zależy od wymagań projektowych związanych z budową konkretnego obiektu. Materiały izolacyjne muszą także być w odpowiedni sposób zamocowane, aby cały system działał bez zarzutu. Sprawdźmy teraz, jak oba materiały wypadają, jeśli porównamy je pod kilkoma względami.

Izolacja ścian – wełna czy styropian?

Chłonność wody

Styropian dobrze nadaje się do ocieplania ścian warstwowych, gdyż w niewielkim stopniu wchłania wodę. Jest to też dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o ocieplanie budynków metodą lekką mokra. Nadaje się również świetnie do izolacji fundamentów, ścian i piwnic.

Warto jednak pamiętać, że wełna mineralna po w kontakcie z wilgocią traci swoje właściwości. Proces jej schnięcia trwa bardzo długo, więc należy unikać sytuacji, w której dojdzie do jej zamoczenia. Na rynku można obecnie znaleźć wełnę nasyconą środkiem hydrofobowym, co minimalizuje wchłanianie wilgoci. Niestety, jest ona dosyć droga.