Odporność ogniowa

Styropian nie ulega spaleniu, jednak pod wpływem ognia zaczyna się topić. Jest materiałem samogasnącym ? oznacza to, że gaśnie automatycznie po odjęciu płomienia. Innym przykładem materiału ognioodpornego jest wata szklana ? wykonana z niej płyta może ulec stopieniu, jednak nie rozprzestrzenia ognia.

Właściwości wełny mineralnej pod tym względem są jednak dużo lepsze. Materiał ten zdecydowanie najlepiej nadaje się do ociepleń dachów. Jeśli izolujemy przegrody budowlane o różnym rozstawie elementów konstrukcyjnych, stosuje się specjalną technologię, mającą na celu zminimalizowanie ilości powstających odpadów i polepszenie przylegania płyt do siebie. Płyty są fabrycznie przycinane do kształtu trójkątów. Układane są parami i przesuwane względem sobie, aż osiągnięty zostanie rozstaw odpowiadający rozstawowi krokwi lub łat. Następnie przycina się wystające fragmenty.

Właściwości akustyczne

Również pod tym względem właściwości akustycznych wełna mineralna sprawdza się dużo lepiej niż styropian. Jeśli zatem planujemy budowę lekkiej ścianki działowej, warto pomyśleć właśnie o tym materiale. Podobnie, jeśli chodzi o ocieplanie stropów belkowych oraz dachów. Styropian warto natomiast zastosować do ocieplania ścian zewnętrznych ? mowa tu zarówno o ocieplaniu z zewnątrz, jak i ścianach warstwowych.