Drzwi dwuskrzydłowe, które zazwyczaj wybiera się do tak reprezentacyjnych pomieszczeń, jak np. salon, mogą mieć różne lub takie same szerokości skrzydeł.

Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć, jest sposób otwierania drzwi. Mogą być drzwi lewe lub drzwi prawe. Pamiętajmy, że wybór nie zależy tylko od naszej wygody, ale przede wszystkim od tego, jak zaplanowaliśmy wystrój wnętrza.

Drzwi prawe mają zawiasy po prawej, a klamkę po lewej stronie (przy otwieraniu w naszą stronę). Drzwi lewe natomiast odwrotnie ? stojąc naprzeciw drzwi lewych zawiasy są po lewej, a klamka po prawej stronie.

Jeżeli jesteśmy praworęczni lepszym wyborem będą dla nas drzwi lewe. Ale zanim wybierzemy taki sposób otwierania drzwi, sprawdźmy czy aranżacja wnętrza nie uniemożliwia nam ich montażu ? mogą one obijać się o ustawione na ścianie meble.

Planując wykańczanie wnętrz pamiętajmy również o rozmieszczeniu włączników światła. Jeżeli urządzamy domy lub mieszkania nowe, włączniki zaplanujmy tak, by nie chowały się za drzwiami. Jeśli włączniki już są zamontowane, to kupmy takie drzwi wewnętrzne, których skrzydło po otworzeniu nie będzie ich przesłaniać. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie użytkowanie może być nieco utrudnione ? będziemy najpierw wchodzić do ciemnego pokoju, przymykać za sobą drzwi i dopiero zapalać światło.

Pamiętajmy również, że drzwi do łazienki, do kuchni lub do kotłowni nie mogą otwierać się do wewnątrz. Normy prawne dopuszczają jedynie drzwi otwierane na zewnątrz lub drzwi przesuwne.