Podłoga drewniana może zostać wykonana zarówno z drewna krajowego ( jesion, sosna, buk, dąb), jak i egzotycznego (badi, cherry). Z reguły drewno egzotyczne jest droższe niż krajowe. Czynnikiem, który także wpływa na cenę jest również wielkość poszczególnych desek.
Warto też sprawdzić przed zakupem, do której klasy należą dane deski:
Klasa selekt (klasa I) ? jest to drewno o jednolitym kolorze, bez sęków i przebarwień. Najlepsze do wykończenia podłogi na dużej powierzchni. Drewno to jest bardzo wysokiej jakości co ma niestety duży wpływ na jego cenę.
Klasa standard (klasa II) ? deski mogą nieznacznie różnić się od siebie barwą lub wizerunkiem słojów. Mogą na nich występować niewielkie pęknięcia oraz sęki, co nadaje deskom naturalny wygląd. Charakteryzują się wysoką jakością, jednak ich cena jest już nieco niższa niż w przypadku klasy selekt.
Klasa natur (klasa III) ? deski nie mają jednolitego koloru, widoczne są też znaczne różnice w usłojeniu. Najlepiej wykorzystać je do wykończenia podłogi w miejscu umeblowanym, gdyż wyłożona nimi pusta, duża powierzchnia nie wygląda ładnie.
Czy warto oszczędzać na materiałach wykończeniowych?
Podłoga z paneli laminowanych
Główną zaletą paneli laminowanych jest łatwość w ich montażu oraz trwałość. Możemy zainstalować je dosłownie na każdym podłożu. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie środków chemicznych. Dostępne są w szerokim wachlarzu kolorów.
Jedną z wad paneli laminowanych jest to, że podczas chodzenia po nich powstaje charakterystyczny, trudny do stłumienia odgłos. Kolejna wada to mała odporność na wilgoć, przez co nie nadają się one do wykańczania podłogi w kuchni czy łazience. Trwałość paneli laminowanych jest także dużo niższa niż w przypadku zastosowania drewna. Tylko specjalnie oznaczone można montować na ogrzewanie podłogowe.