Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego wykonawcy jest opinia wśród znajomych. Znajomi z pewnością doradzą i podpowiedzą, który wykonawca byłby odpowiedni a także przekażą ci informacje szczegółowe na temat pracy na budowie i oczywiście wyjawią ci wszystkie plusy i minusy poszczególnych firm. Nawet, jeśli się okaże, że twoi znajomi nie są wstanie polecić ci żadnej firmy, bo z ich pracy nie są do końca zadowoleni, będziesz chociaż wiedział jakich firm nie wybierać.

Skoro jesteśmy przy firmach, których nie powinniśmy wybierać, możemy dokonać wyboru metodą eliminacji. Możesz pójść do kilku konkurujących firm i wspomnieć, że zastanawiasz się nad wyborem jednej z nich a wówczas firmy same przedstawią ci minusy swoich konkurentów. Nie możesz jednak polegać tylko na tym, bowiem nieczyste zagrywki są dozwolone i nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że firmy oczerniające swoich rywali nie oszukują.

Jeżeli twoi znajomi nie polecili ci żadnej interesującej firmy rozejrzyj się po okolicy, w której zamierzasz wybudować dom i zastanów się, który dom twoich przyszłych sąsiadów podoba ci się najbardziej. Możesz zaczerpnąć informacji u tego sąsiada a przy okazji nawiązać nową znajomość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skoro podoba ci się wykonanie tego domu przez daną firmę to spodoba ci się także praca tej firmy nad twoim domem.

Jeśli odpowiedniego wykonawcę znalazłeś stosunkowo wcześnie nie ryzykuj podpisywania umowy o roboty budowlane zanim uzyskałeś pozwolenie na budowę. W wypadku, gdy procedura się przedłuży, wykonawca może się wycofać lub co gorsza zażądać odszkodowania za zyski utracone w czasie przestojów.