Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego i bardziej oczywistego, niż materac sprężynowy.
Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest, ponieważ ostatnimi czasy ten właśnie rodzaj materacy uległ dużej ewolucji i w obrębie tej samej grupy produktowej znajdują się modele, które łączy bardzo niewiele.
Najprostszym typem materaca sprężynowego jest materac bonellowy. Jego konstrukcja oparta jest na klepsydrycznych sprężynach bonellowych, łączonych ze sobą i zespalanych po wierzchu dodatkowym drutem.
To odchodząca już w przeszłość technologia. Nie warto w nią inwestować ani większych pieniędzy, ani tym bardziej swojego zdrowia, bo jej cechą charakterystyczną jest tak zwana „elastyczność powierzchniowa”, czyli tendencja do zmiany nachylenia dużej powierzchni materaca w reakcji na niewielkie ugięcie punktowe.
Tego typu modele nie są zbyt wygodne, za to są tanie.
Znacznie lepsze już będą materace kieszonkowe, zwane także „kieszeniowymi”, albo „woreczkowymi”. Określenia te nie oznaczają, że materac można schować do kieszeni, ale wskazują, że każda sprężyna w tego rodzaju modelu schowana jest w pojedynczej kieszonce. W tej konstrukcji ciekawe jest to, że sprężyny (które tutaj mają kształt małych cylindrów) nie łączą się ze sobą, ale łączą się za to ze sobą kieszonki, w których te sprężyny są ukryte.
Powstała w ten sposób konstrukcja ma bardzo przyzwoitą charakterystykę pracy i uchodzi za pewien dobry standard. Jeśli chcesz materac mający dobry współczynnik cena do zysku, wybierz materac kieszonkowy.
Trzecim rodzajem materaca, którego budowa oparta jest na sprężynach, jest tak zwany materac sprężynowy 3D. Tutaj też są sprężyny, ale już nie metalowe, ale z tworzywa sztucznego. I te sprężyny uginają się nie wyłącznie liniowo, jak klasyczne sprężyny, ale dobrze przyjmują też ugięcia skośne, bo też ich kształt daleko odbiega od klasycznego. Otwiera to cały nowy świat możliwości dla materacy sprężynowych, póki co jednak materace w tej najnowszej technologii posiadają dość sporą wadę: są drogie.
I jako takie konkurują w tym momencie cenowo z bardzo wygodnymi materacami lateksowymi, czy z posiadającymi wyjątkowe właściwości dopasowania do ciała materacami termoelastycznymi. Choć nowa technologia jest bardzo obiecująca, a modele zbudowane na plastikowych sprężynach nowego typu cechuje duży komfort, to wysoka cena jest na dzień dzisiejszy największą przeszkodą w ekspansji tej technologii.
Gdy wraz z upowszechnianiem się nowych systemów sprężyn 3D cena ta będzie spadać, materace 3D staną się atrakcyjną opcją dla każdego.
Na razie wybierając materac sprężynowy dla siebie zwróć przede wszystkim swoją uwagę na klasyczne, tradycyjne, sprawdzone materace kieszonkowe.