Aby odpowiednio funkcjonować, mieć energię i siłę do wykonywania nam zadań potrzebna jest odpowiednia regeneracja w postaci zdrowego, optymalnie trwającego snu. Proces ten ma olbrzymie znaczenie w prawidłowej pracy naszego mózgu, który w nocy odpoczywa. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy z zasypianiem, co najczęściej spowodowane jest szybkim i stresującym trybem życia. Aby odpowiednio wypocząć w nocy, należy zadbać przede wszystkim o miejsce, w którym śpimy, a zwłaszcza o łóżko. Już odpowiednio dobrany stelaż w dużym stopniu ma wpływ na to, jak przebiegnie nasz sen. Mają one za zadanie współpracować z materacem i ułatwić przybranie właściwej pozycji do zaśnięcia. Powinien posiadać tzw. strefy twardości, a także wspomagać proces wietrzenia, a co za tym idzie, wzmagać ochronę przed rozwojem grzybów i pleśni.

Materac powinien być wykonany z „oddychających” materiałów. Jest on niezmiernie waży nie tylko w procesie łatwego zasypiania, ale także ma olbrzymi wpływ na nasz kręgosłup. Do wyboru mamy produkty sprężynowe oraz piankowe. Niezbędny do zdrowego snu jest także podgłówek, odpowiednio wyprofilowany, mający znaczenie w kształtowaniu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Ma olbrzymi wpływ na jakość snu, równomiernie rozkłada nacisk głowy. Poza tym należy zadbać o dobrze dobraną pościel, najlepiej z naturalnych materiałów i w przyjemnych kolorach. Natomiast pościel z poliestru zalecana jest zwłaszcza dla alergików, ponieważ jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Wełniana natomiast zalecana jest osobom cierpiącym na astmę lub zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa.
Wszystkie te czynniki mają olbrzymi wpływ na spokojny, zdrowy sen. Rzecz jasna problemy z zasypianiem często mają związek ze stroną psychiczną natury człowieka i wtedy należy udać się po poradę lekarską, ale z pewnością odpowiednio dobrane łóżko ułatwi zaśnięcie i sprawi, że poczujemy się przyjemnie i bezpiecznie.