Jak sfotografować kozicę? Która pora dnia jest najlepsza na fotografowanie krajobrazów? Dlaczego do makrofotografii warto użyć specjalnego obiektywu? Te oraz kilka innych zagadnień warto przemyśleć wybierając się na wakacyjny plener fotograficzny w górach.
Fotografia zwierząt

Dzikie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku są z reguły bardzo płochliwe. Występujące w Karpatach gatunki takie jak np. kozica, świstak, niedźwiedź, jeleń czy lis zazwyczaj unikają bliskich spotkań z ludźmi. Aby je zobaczyć i sfotografować trzeba się trochę natrudzić, ale podjęty wysiłek może przynieść nagrodę w postaci ciekawych zdjęć. Pierwszym zagadnieniem jest wybór pory dnia dogodnej do obserwowania zwierząt. Z reguły są to godziny poranne i popołudniowe, wtedy spotkanie kozicy czy świstaka jest najbardziej prawdopodobne. Drugą kwestią jest dobór odpowiedniego sprzętu fotograficznego – długie teleobiektywy są z reguły dość ciężkie, jednakże pozwalają na fotografowanie fauny górskiej bez podchodzenia i niepokojenia jej. Trzecią ważną rzeczą jest cierpliwość. Czasami dzikie zwierzęta podchodzą blisko człowieka dopiero, gdy przyzwyczają się do jego widoku i zapachu – można wtedy wykonać wiele interesujących ujęć.
Jak fotografować krajobrazy?

Piękne kolory, ciekawe światłocienie, zjawiskowe chmury…

Zachód słońca w TatrachKażdy z nas widział zapierające dech w piersi krajobrazy na fotografiach dostępnych w internecie lub na pocztówkach. Kiedy powstają takie ujęcia? Większość ludzi w tym czasie smacznie śpi lub właśnie szykuje się do spoczynku. Nie jest żadną tajemnicą, że najciekawsze krajobrazowe ujęcia są wykonywane w godzinach wczesno-porannych i późno-popołudniowych, podczas wschodu i zachodu słońca. Wybranie się w plener o świcie lub o zmierzchu wymaga sporo samozaparcia, ale może przynieść fotografowi dużą satysfakcję. Oprócz silnej woli potrzebne jest również fotograficzne wyposażenie, dzięki któremu łatwiej będzie nam uwiecznić niezapomniane krajobrazy. Po pierwsze statyw – świt i zmierzch to momenty kiedy jest stosunkowo ciemno. Bardzo trudno jest wykonać zdjęcie przy np. 1/2 sekundowym naświetlaniu – statyw fotograficzny ułatwi nam to zadanie. Kolejną ważną rzeczą są filtry fotograficzne, a zwłaszcza szare filtry połówkowe. Pozwalają one na lepsze doświetlenie ciemnych partii pierwszego planu, które o zmierzchu i o świcie często pozostają w głębokim cieniu. Bardzo istotne jest zapewnienie zasilania dla naszego aparatu – brzmi to może kolokwialnie, ale w mroźny poranek lub nawet chłodny wieczór akumulatory naszych aparatów wyczerpują się o wiele szybciej. Szkoda byłoby stracić niesamowite ujęcia przez własne zaniedbanie…
Makrofotografia

KrokusMakrofotografią zwyczajowo nazywa się wykonywanie zdjęć ukazujących obiekty w dużej skali. Zdjęcia kwiatów, owadów, grzybów, kropli wody, itd. zaliczamy właśnie do tej grupy. Aby wykonać naprawdę duże zbliżenia warto zaopatrzyć się w specjalistyczne obiektywy do makrofotografii, niemalże każda firma fotograficzna oferuje tego typu obiektywy pozwalające wypełnić cały kadr małym motylem lub biedronką. Obiektywy te dla większości amatorów mają jedną wadę – jest nią cena. Alternatywą dla drogich firmowych obiektywów do makro, są stare manualne obiektywy przypięte do aparatów za pomocą pierścieni pośrednich, dzięki którym patrzymy przez aparat jak przez lupę i możemy wykonać niemalże abstrakcyjne przybliżenia. Doświadczeni fotografowie takim manualnym zestawem potrafią często zrobić równie dobre lub nawet lepsze ujęcia niż firmowymi obiektywami, trzeba tylko nabrać wprawy. Właściciele kompaktowych aparatów również mogą z powodzeniem spróbować makrofotografii – większość aparatów wyposażona jest w specjalny tryb o nazwie „macro”. Jeśli zbliżenie nas nie satysfakcjonuje, możemy przy użyciu specjalnych pierścieni również użyć starych manualnych obiektywów i robić zdjęcia główce od szpilki lub malutkim pająkom. Przy odrobinie fantazji ciekawe ujęcia makrofotograficzne można wykonać niemalże każdym aparatem i przeróżnymi obiektywami.