Przedmioty metalowe stanowią duże wyzwanie, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Zwłaszcza jeśli warstwa brudu i zanieczyszczeń, jaka je pokrywa jest gruba. Jest kilka metod czyszczenia, w zależności od potrzeb i wymogów.
Jedną z metod jest tradycyjne piaskowanie drobnoziarniste. Jest to tania i prosta metoda, ale jej wadą jest niebezpieczeństwo uszkodzenia powierzchni.
Kolejną metodą jest zwykłe polerowanie. Niestety, jest to bardzo czasochłonne i męczące, a efekt pozostawia wiele do życzenia, gdyż trudno jest usunąć zabrudzenia całkowicie.
Kolejną metodą jest elektropolerowanie metali. Ta metoda jest najszybsza, wygodna i najbardziej skuteczna. Gwarantuje usuwanie wszystkich zanieczyszczeń i osadów oraz daje dodatkowo połysk i gładką powierzchnię, co z kolei opóźnia gromadzenie się nowego osadu.
Przedmiot, który ma być poddany procesowi czyszczenia, należy umieścić w specjalnej kąpieli konkretnego roztworu, całość podłączyć do prądu i w trakcie jego przepływu następuje wygładzenie i czyszczenie powierzchni.