Duża i przestronna łazienka to marzenie każdego, kto przymierza się do kupna nowego mieszkania lub domu. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na posiadanie prawdziwego salonu kąpielowego. Mała łazienka wymaga tego, by urządzić ją w przemyślany sposób. W innym wypadku szybko może stać się miejscem pełnym chaosu i bałaganu. Jak utrzymać porządek w małej łazience? Oto kilka przydatnych porad!

Mała łazienka wcale nie oznacza tego, że potrzeba jej mało uwagi. Wprost przeciwnie – niewielka ilość przestrzeni bardzo szybko może sprawić, że pomieszczenie to zatraci swój urok przez panujący wewnątrz nieporządek. Co zatem należy zrobić, aby mała łaźnia nie przerodziła się w rupieciarnie? Oto kilka przydatnych i sprawdzonych porad!

1. Odpowiednia aranżacja

Aby mała łazienka spełniała swoją funkcję i nie była w późniejszym czasie składzikiem przypadkowych mebli oraz gadżetów, powinna być przemyślanie zaaranżowana. Już na etapie planowania jej urządzania warto dokładnie zastanowić się, jakie elementy wejdą w skład tego pomieszczenia. Z pewnością dobrze jest zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Należy również dokładnie przemyśleć rozmieszczenie pralki, umywalki, a także szafek. W przypadku tych ostatnich warto też zastanowić się nad ich ilością. Wszystko to pozwoli lepiej zagospodarować i tak niewielką już przestrzeń, a w przyszłości ułatwi utrzymanie w łazience doskonałego porządku.

2. Zrezygnuj z czego się da

Mała łazienka wymaga od nas różnych wyrzeczeń. Aby nie zagracić tego pomieszczenia w swoim domu lub mieszkaniu, dobrze jest zastanowić się nad rezygnacją z niektórych elementów wyposażenia. Nie upychajmy na siłę w łazience wszystkich możliwych mebli, wieszaków, półek i tym podobnych.

3. Zadbaj o dobrą prezencję

Chaos i bałagan w małej łazience jest widoczny na pierwszy rzut oka. Zagracenie tego pomieszczenia jest zdecydowanie bardziej dostrzegalne niż w przypadku ogromnych salonów kąpielowych (których ekstremalne zabałaganienie jest w gruncie rzeczą niebywałym osiągnięciem). Warto zadbać o odpowiednią optykę naszej małej łazienki ? podkreśla Defra.pl, producent mebli łazienkowych.

Po pierwsze ? dobrze jest ją złudnie powiększyć. Jak to zrobić? Chociażby przez instalację luster, które skutecznie dadzą nam wrażenie posiadania większej przestrzeni.

Po drugie ? nie pozwólmy, by cokolwiek w łazience znajdowało się przez przypadek. Niech każdy, nawet najmniejszy element (chociażby kosmetyki) ma swoje miejsce. Staraj się także poukrywać niektóre części wyposażenia, tak by nie biły po oczach tuż po wejściu do łazienki.

4. Systematyczne sprzątanie

Absolutną podstawą do zachowania czystości w małej łazience, jest oczywiście jej systematyczne sprzątanie. Zaniedbanie tego domowego obowiązku w mgnieniu oka zamieni miejsce zażywania codziennych kąpieli w składzik z różnymi rupieciami. Pod żadnym pozorem nie wolno do tego dopuścić ? każdego dnia dbajmy o to, by w łazience wszystko było poukładane i żadne drobiazgi nie były porozrzucane po każdym kącie. Nie zapominamy także o zapewnieniu pomieszczeniu idealnej higieny. Pachnąca i lśniąca łazienka to najlepsza wizytówka dla całego domu.