Zdobywanie energii naturalnej według starych stereotypów, wciąż jest drogie i nie zawsze opłaci się wkładać tak duże pieniądze bo nigdy nie wiadomo ile uda się odzyskać.
Sprzęt i cała instalacja to koszt kilkuset tysięcy złotych ale pięćdziesiąt lat temu – dziś tego rodzaju instalacje to koszt kilku tysięcy, a możemy nawet otrzymać na ich montaż spore dofinansowanie ze środków unijnych.

Pytanie tylko czy warto lokować nawet kilka tysięcy złotych w energię, która może się okazać zbyt droga i może nie zaspokajać nawet zasadniczych potrzeb naszego mieszkania.
Rozsądnym więc rozwiązaniem będzie – dokonanie wszelkich pomiarów przed zrealizowaniem inwestycji, abyśmy uzyskali chociaż przybliżoną wiedzę na temat tego, ile potencjalnej energii mamy do zagospodarowania.
Może się okazać niestety, że nasza posiadłość jest zlokalizowane na przykład w takim położeniu, że nie będziemy mogli zarządzać zbyt dużą ilością naturalnej energii, albo jej ilość będzie niewystarczająca lub nie warta tak ogromnej inwestycji.
Jasne są oczywiście fakty wynikające chociażby z cyklicznego naświetlenia terenu – co jest wynikiem usytuowania geograficznego kraju, a nie przypadkowym zjawiskiem atmosferycznym, które działa sporadycznie.
Wypada mieć przede wszystkim świadomość, że system solarny to instalacja, która zbudowana jest z wielu elementów odpowiadających za uzyskiwanie, przechowywanie oraz przesyłanie energii – są to między innymi panele słoneczne.
Jednak należy pamiętać, że energia słoneczna nie jest wyłączną energią, która możemy pobierać na swojej działce – oczywiście dzięki zastosowaniu potrzebnego sprzętu.
Moglibyśmy przede wszystkim zastosować innowacje w zarządzaniu odpadami wodnymi – tworząc przydomową oczyszczalnię ścieków.
Pamiętajmy, że każde pro ekologiczne zastosowanie może być wyróżnione dofinansowaniem z środków unijnych, które z pewnością korzystnie podregulują nasz budżet.