Drewniane domy o charakterystycznych dachach, piękne dekoracje, dzięki którym każda budowla ma swój niezwykły charakter-oto cechy, którymi góralskie budownictwo urzekło nas już dawno. Architektura, z którą możemy się spotkać w polskich górach, ma wiele uroku. Domy wznoszone na tym terenie są ważnym elementem krajobrazu, są jednocześnie wznoszone w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom dobre i bezpieczne warunki do życia. Strome dachy to ochrona przed większa ilością śniegu, drewno-to przytulne wnętrze oraz wspaniała atmosfera panująca we wnętrzu góralskiego domu.
Wspaniałych przykładów góralskiej architektury jest na ziemiach polskich sporo. W beskidzkich miejscowościach, np. w Wiśle oraz w Szczyrku, można zobaczyć wiele ciekawych domów góralskich. Rajem dla miłośników takiej architektury jest jednak Zakopane, którego zabudowa wyróżnia się własnym, niepowtarzalnym stylem.
Budowle w stylu góralskim są dziś tak popularne, że spotkać z nimi możemy się również z dala od gór. Widok willi w stylu zakopiańskim wzniesionej na terenie podwarszawskiej wsi nikogo nie dziwi. Przecież to tylko dowód na to, jak wielkim powodzeniem cieszą się budowle góralskie.