Proces cynkowania galwanicznego realizuje się na przedmiotach o dość dużych wymiarach, zawsze wykonanych z metalu. Przeprowadza się go w specjalnie przygotowanych do tego kąpielach w dość ciepłej wodzie. Mają one odczyn kwaśny, dzięki czemu pozwalają kreować fantastyczne powłoki o różnorodnych, zawsze dobrych parametrach. Wykazują się one przede wszystkim dużym połyskiem, rewelacyjną ciągliwością czy niecodzienną wgłębnością.

Gdy już Cynkowanie galwaniczne zostanie wykonane do samego końca, można dodatkowo zastosować chromianowanie. Przeprowadza się je zwykle po cynkowaniu. Ma ono jeszcze bardziej zabezpieczyć powłokę utworzoną z cynku i polepszyć jej i tak już dobre parametry techniczne czy ogólne właściwości. Do tego celu wykorzystuje się właśnie chromianowanie w różnorodnych kolorach (barwie żółtej, czarnej, oliwkowej bądź bezbarwnej).

Cynkowanie to najpopularniejsza usługa z zakresu galwanizacji. Sprawdza się ona wyjątkowo dobrze, szczególnie gdy kończy się ją zastosowaniem chromianowania.