Tanie wykańczania wnętrz – jaką podłogę wybrać?

Zalety i wady

Oto jak panele i podłogi drewniane sprawdzają się w praktyce.

trwałość

Drewno jest bardziej miękkie od paneli, w związku z tym wiele osób postrzega je jako mniej trwałe. Uszkodzoną czy noszącą ślady zużycia podłogę drewnianą można naprawiać punktowo oraz wielokrotnie odświeżać poprzez cyklinowanie. Dzięki nowemu lakierowi możemy zmienić jej wygląd.

Panel laminowany porysowane czy uszkodzone musi zostać wymieniony. Trzeba uważać z wodą, gdyż pod wpływem wilgoci panele puchną i wypiętrzają się, co zwykle kończy się koniecznością zmiany podłogi.

izolacja akustyczna

Podłogę drewnianą cechuje duży komfort użytkowania z uwagi na to, że jest cicha.

Panele są twarde i dosyć głośno ?stukają? przy chodzeniu, mogą być słyszalne dla nas oraz naszych sąsiadów mieszkających piętro niżej.

montaż podłogi

Drewniana podłoga z deski litej powinna zostać przyklejona do podłogi, co zapewnia maksymalną trwałość połączenia, ale zazwyczaj wymaga zatrudnienia fachowej ekipy. Natomiast warstwowe podłogi drewniane można montować na oba sposoby (m.in. deska barlinecka).

Panele montuje się dosyć łatwo i zazwyczaj można to zrobić samodzielnie. Jest to tzw. montaż w systemie pływającym, polegający na składaniu podłogi jak klocków ? na zasadzie ?pióro-wpust?.

ogrzewanie podłogowe

Dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym drewniana podłoga dwu- i trzywarstwowa. Np. deska barlinecka ?współpracuje? zarówno z ogrzewaniem elektrycznym, jak i wodnym. Tylko podłoga z deski litej zdaniem producentów nie powinna być montowana na ogrzewaniu podłogowym .

Obecnie nieliczni producenci oferują panele, które można układać na ogrzewaniu podłogowym.

Ceny

Gdy znamy już wady i zalety podłóg drewnianych oraz paneli, przyjrzyjmy się ich cenom.
Produkt drewnopodobny czyli panele laminowane są najtańsze. Jak pokazują badania, to właśnie cena napędza sprzedaż. Cena paneli kształtuje się w przedziale ok. 16-150 zł/m2.

Jeżeli jesteśmy miłośnikami naturalnych rozwiązań oraz biorąc pod uwagę, że podłoga to inwestycja na lata, warto zastanowić się nad przeznaczeniem na ten zakup trochę większej kwoty, która pozwoli nam na zakup podłogi drewnianej. Ceny deski barlineckiej zaczynają się już od ok. 70 zł/m2. Najdroższa jest oczywiście podłoga z deski litej, która kosztuje od ok. 190 zł/m2.