Smycze reklamowe stały się bardzo popularnym gadżetem reklamowym, ponieważ są stosunkowo niedrogie w produkcji i zakupie, a jednocześnie mają bardzo szerokie zastosowanie, przez co są skutecznym nośnikiem reklamy i informacji o firmie, która w ten sposób chce się reklamować. Mogą służyć jako smycz do kluczy, czy też zawieszka do karty wejściowej do firmy, identyfikatora pracownika.

Najczęściej smycze reklamowe rozdaje się przy okazji różnych eventów, targów czy innych wydarzeń, można je również oferować klientom jako drobny prezent.

Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, które zajmują się produkcją smyczy reklamowych. Produkt ten można kupić gotowy, albo personalizowany. Gdy chcemy, aby na smyczy znajdowało się logo naszej firmy, albo też jeśli chcemy samodzielnie dobrać jej kolorystykę, konieczne będzie wcześniejsze złożenie zamówienia. W takiej sytuacji, gadżet ten będzie na pewno droższy niż smycz gotowa do kupienia, czyli wyprodukowana seryjnie. Jednak w ogólności smycze reklamowe nie są drogą formą reklamy.