Gdy zwiedzamy polskie miasta, warto zwrócić uwagę na to, jak zostało zbudowane. Architektura jest elementem, który w większości cieszy oko. Stare kamienice przypominają o dawnej świetności miast, a w niektórych momentach pozwalają na powrót do przeszłości.
Choć część budynków została odbudowana, to nie zmieniono ich postaci ani konstrukcji, więc są dokładnie takie, jakimi je zbudowano. Niektórzy deweloperzy posiadający działki w centrach miast budują obiekty nawiązujące do istniejącej zabudowy. Nowoczesna architektura jednak średnio komponuje się ze starymi budynkami. Tym samym, możliwe jest zauważenie powszechnego kiczu w niektórych rejonach miast. Wpływ również w tym wypadku miał ustrój polityczny. Powstało dużo szpetnych budynków z betonowych płyt, które nie pasują do historycznego charakteru miast.
Władze miast starają się odzyskać świetność starówek, gdyż jest to zdecydowany walor turystyczny. Większa atrakcyjność to powód do przyjmowania większej ilości turystów, a co się z tym wiąże – do większych zarobków miasta.