Dusze towarzystwa są zwykle cenione, ich sposób bycia pomaga im osiągać sukcesy zawodowe oraz w życiu prywatnym, a swoją dowcipnością potrafią nadrobić inne braki. Prawdopodobnie każdy w swoim życiu spotkał się z sytuacją, w której osoba dowcipna dzięki poczuciu humoru i elokwencji, która często idzie z humorem w parze umiała rozładować sytuację konfliktową. Wysokie umiejętności interpersonalne, a wesołość i dowcipność właściwie można do nich zaliczyć, bardzo ułatwiają pracę w zespole. Z drugiej strony często okazuje się, że wybitny specjalista pomimo wysokich umiejętności branżowych ma trudności z nawiązaniem współpracy z kolegami ze względu na ponure usposobienie, podczas gdy mniej doświadczony, ale będący duszą towarzystwa pracownik osiąga sukces zawodowy oraz zyskuje sympatię współpracowników i przełożonych.

Jeśli chodzi o kwestie damsko-męskie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają wysokie oczekiwania, jeśli chodzi o poczucie humoru partnera. Kobiety wybierają mężczyzn, którzy potrafią je rozbawić. Z kolei mężczyźni nie oczekują od swojej kobiety umiejętności rozśmieszania innych, a jedynie chcą, by umiała doceniać ich żarty.

Według G. Millera mężczyzna, który umie tworzyć dowcipy jest postrzegany przez kobiety jako posiadający dobre geny. Z kolei reakcja kobiety na żarty ze strony mężczyzny wydaje się być niezbędna do osiągnięcia porozumienia. Mężczyzna oczekuje, że kobieta „załapie” jego żarty, śmiech z jej strony jest wyrazem aprobaty i sygnałem, który świadczy o zainteresowaniu z jej strony.
Podsumowując, poczucie humoru może otworzyć nam drogę do udanej kariery zawodowej, niejednokrotnie też może być ważnym kryterium oceny nas przez inne osoby. W szczególności nasza dowcipność może przynieść nam zainteresowanie płci przeciwnej.