Kiedy budowa domu się zakończy?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, kiedy budowa domu się rozpoczyna. Wskazywaliśmy na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenie terminu jej rozpoczęcia. Zakończenie budowy domu również wymaga spełnienia pewnych formalności.

Nie tylko budowanie domu ale wszystkie obiekty czy roboty budowlane, na wykonanie których potrzebne jest pozwolenie na budowę, muszą być po zakończeniu zgłoszone. O zakończeniu budowy musimy zawiadomić powiatowy nadzór budowlany.

Jeżeli budujemy jednorodzinne projekty domów, nieskomplikowane domy mieszkalne, to zawiadomienie o zakończeniu budowy wystarczy, by przeprowadzić się do nowego domu. Ale jeśli budowa dotyczy budynków wielorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej, oprócz zawiadomienia potrzebne będzie również pozwolenie na użytkowanie. Potrzebne nam ono będzie również wtedy, gdy legalizowana jest samowola budowlana.

Kiedy budowa domu się zakończy?

W obu przypadkach, zarówno podczas jedynie zgłoszenia zakończenia budowy, jak i składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie, będziemy potrzebować szeregu dokumentów. Do wniosku czy zgłoszenia musimy złożyć dziennik budowy, w którym zapisywany był cały proces budowlany, różne protokoły badań czy sprawdzeń, uzyskiwane na poszczególnych etapach budowy, a także potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy. Trzeba również załączyć oświadczenie kierownika budowy o tym, że dom jednorodzinny (czy inny obiekt) został zrealizowany zgodnie z tym, co zawierał projekt budowlany. Jeżeli budowa domu wymagała wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości, kierownik budowy musi również złożyć oświadczenie o tym, że została ona przywrócona do pierwotnego stanu.