Karma dla szczeniaków
1 vote, 4.00 avg. rating (76% score)

Nigdy nie miałam małego szczeniaka. A przynajmniej nie pamiętam tego. Obecny pies, głuchy posokowiec, trafił do nas jako dorosły osobnik. Jednak wiem, że gdybym miała małego psiaka, musiałabym szczególnie o niego zadbać.
Po pierwsze trzeba takiego pieska odrobaczyć. W tym celu wizyta u weterynarza jest konieczna: szczenię będzie zważone, zaszczepione, podana zostanie mu odpowiednia dawka środka na pasożyty, założona zostanie mu książeczka. Warto także zaszczepić psa na nosówkę – ciężką psią chorobę, na którą często zapadają szczeniaki.
Po drugie trzeba zadbać o odpowiednie odżywianie. Karma dla szczeniaków nie jest tym samym co dla psów dorosłych. W końcu szczenię rośnie, więc potrzebuje dodatkowej porcji białka. Warto także kupować karmę bez dodatków zbóż czy soi, która jest ciężko przyswajalna dla psów.
Po trzecie – nauka. Już małego pieska uczymy wychodzenia na smyczy, załatwiania w odpowiednim miejscu potrzeb fizjologicznych, nie gryzienia kapci. Warto pomyśleć także o tresurze i to nie tylko aportowania, ale zachowania np. chodzenia przy nodze, pozostawania na miejscu czy przybiegania na zawołanie.