To, czy wybierzemy dach wielospadowy, czy dwuspadowy, powinno być uzależnione od wielu czynników. Nie chodzi tutaj tylko o nasze upodobania estetyczne, ale również możliwości finansowe oraz warunki zabudowy.

Domy z dachem wielospadowym

Dachy wielospadowe bez wątpienia są bardzo atrakcyjne wizualnie. Podkreślają styl domu i nadają mu reprezentacyjny charakter. Stosowane są zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym budownictwie. Nadają się zarówno do zabudowy parterowej, jak i przy poddaszu użytkowym. Kolejną ich zaletą jest to, ze dzięki nim możemy przykryć bardzo rozrzeźbioną bryłę budynku za pomocą niewielkiego dachu.

Budowa dachu wielospadowego nie zawsze niestety jest możliwa ? może się zdarzyć tak, że warunki zabudowy będą dopuszczały jedynie budowę dachu dwuspadowego.

Na etapie występowania o warunki zabudowy, zastanówmy się, czy chcemy mieć poddasze użytkowe. Dach wielospadowy o niewielkim kącie nachylenia może bowiem sprawić, że zastosowania poddasza w charakterze użytkowym nie będzie wchodziło w grę. Będzie to możliwe jedynie przy większym kącie nachylenia dachu.

Kolejna wadą dachu wielospadowego jest to, ze jego konstrukcja zawsze generuje bardzo wysokie koszty budowy. Powstaje bowiem wówczas bardzo duża ilość odpadu, ponadto wymaga ona większego nakładu pracy.