Domy z dachem dwuspadowym
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Domy z dachem wielospadowym czy dwuspadowym?

Domy z dachem dwuspadowym

Kształt dachu dwuspadowego najłatwiej rozpoznać, przeglądając projekty domów. To dwa prostokąty, które łączą się ze sobą w kalenicy. Taki projekt dachu jest ponadczasowy ? miały go tradycyjne domy dworki, wieńczy i nowoczesne domy w mieście.

Koszty budowy domu z dachem dwuspadowym są zdecydowanie niższe od pieniędzy, jakie musimy zainwestować przy wielospadowym dachu. Zaletą tego rozwiązania jest także prostota konstrukcji, a co za tym idzie ? szybkość budowy.

Dachy dwuspadowe są optymalne na nasze warunki atmosferyczne ? śnieg i woda spływają po połaci bez utrudnień, jakie tworzą się przy załamaniach na dachu wielopołaciowym. Śnieg nie zalega na konstrukcji, przegląd dachu po zimie rzadziej zaskakuje nas przykrymi przeciekami.

Na niskie koszty budowy ma wpływ także ograniczona liczba obróbek dekarskich, dzięki czemu są i mniejsze odpady materiałów użytych do obróbki i pokrycia dachu.

Jeżeli planujemy domy z poddaszem użytkowym, takie dachy pozwalają na łatwiejszą aranżację poddasza i jest tam więcej miejsca. Skosy na poddaszu znajdują się po przeciwległych stronach, a nie ? jak w przypadku wielospadowej połaci ? na wszystkich.

Aranżacja poddasza jest bardziej atrakcyjna jeśli stosujemy okna dachowe. Warto jednak wiedzieć, że domy z dachem dwuspadowym umożliwiają montaż okien pionowych, ściennych. Tradycyjne okna możemy więc umieścić w trójkątnych pionowych ścianach, w ten sam sposób, co na ścianach na parterze.

Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nam na to pozwalają, wybór kształtu dachu zależy od nas. Jeżeli wyższe koszty budowy domu nie odstraszają nas i szukamy oryginalnych rozwiązań, dachy wielopołaciowe na pewno okażą się bardziej atrakcyjne. Pamiętajmy jednak, by zatrudnić wyjątkową ekipę dekarską. Przez dach ucieka bardzo dużo energii cieplnej ? im jest on bardziej skomplikowany, tym straty mogą być większe. Jeżeli zależy nam na tym by nasze domy jednorodzinne były energooszczędne ? nie oszczędzajmy ani na materiałach, ani ekipie.